درک تکنولوژی SSD (NVMe, SATA, M.2)

آشنایی با فناوری های SSD شامل NVME, SATA, M.2

NVMe چیست؟

NVMe یا (Non-Volatile Memory express) یک رابط و اینترفیس ارتباطی است، این اینترفیس با استفاده از PCIe ارتباطی را برای حافظه های SSD فراهم میسازد. با اهداف افزایش و کارآیی و قابلیت همکاری در طیف گسترده ای از سیستم های سازمانی و مشتری تعریف می کند. اهداف این اینترفیس افزایش عملکرد و کارایی و همچنین قابلیت همکاری در طیف گسترده ای از سیستم های سازمانی و کاربران میباشد.

تفاوت اینترفیس NVMe  و AHCI در SSD چیست؟

NVMe برای حافظه های SSD طراحی شده است. این ارتباط بین رابط حافظه و CPU با استفاده از سوکت های پرسرعت PCIe میباشد. که مستقل از فاکتور شکل ذخیره سازی، ارتباط را برقرار می کند. وظایف ورودی / خروجی با استفاده از درایورهای NVMe سریعتر شروع می شوند، داده های بیشتری را انتقال می دهند.همچنین پروتکل های ذخیره سازی قدیمی، مانند AHCI (Advanced Host Controller Interface) که از ویژگی های SSD های SATA بهره میبرد، دیرتر شروع و دیرتر به پایان می رسند. از آنجا که NVMe به طور خاص برای SSD طراحی شده است. NVMe در حال تبدیل شدن به استاندارد جدید صنعت برای سرورهای مرکز داده و همچنین لپ تاپ ، رایانه های رومیزی و حتی کنسول های بازی نسل بعدی است.

فرم فاکتور های NVMe برای SSD ها

اینترفیس NVMe در چندین فاکتور از جمله پورت PCIe و M.2 و U.2 در دسترس است. در حالی که SSD هایی وجود دارند که از اسلات SATA ، PCIe و M.2 استفاده می کنند که AHCI هستند و NVMe نیستند.اما فاکتور U.2 یکی از اشکالی است که به طور انحصاری از پروتکل NVMe استفاده می کند.

اینفوگرافیک زیر به شما کمک می کند تا انواع مختلف پروتکل های SSD را درک کنید و با تفاوت در عملکرد آنها آشنا شوید.

مزایای فناوری NVMe در SSD  ها

ذخیره سازی برتر NVMe نسبت به AHCI

سوکت های PCle بیش از 25 برابر از پورت SATA داده ها را انتقال می دهند.

سرعت برتر NVMe نسبت به AHCI

NVMe بیش از 2 برابر سریعتر از درایورهای AHCI شروع به ارسال دستورات می کند.عملیات ورودی / خروجی NVMe در هر ثانیه بیش از 1 میلیون و تا 900٪ سریعتر از AHCI است.

سازگاری برتر NVMe نسبت به AHCI

NVMe با ارتباط مستقیم با پردازنده مرکزی سیستم ، واسطه را قطع می کند.درایورهای مبتنی بر NVMe ، صرف نظر از فاکتور شکل ، با تمام سیستم عامل های اصلی کار می کنند.

نکته:سرور های نسل دهم HPE مانند HPE Proliant DL380 Gen10 قابلیت پشتیبانی از حافظه های NVMe را دارند.

برای خرید هارد سرور اچ پی میتوانید از قسمت هارد سرور HP نسبت به بررسی و خرید اقدام نمایید.

همچنین برای دریافت پیش فاکتور و دریافت قیمت میتوانید از قسمت استعلام قیمت سرور و قطعات HPوارد و یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *