پیکربندی رم در سرور HPE DL380/DL360 Gen10

پیکربندی (چیدن) رم در سرور HPE DL380/DL360 Gen10 Server

مقدمه پیکربندی رم در سرور HPE Gen10

در این مقاله چگونگی پیکربندی رم در DIMM های HPE DDR4 SmartMemory و HPE Persistent Memory در سرورهای HPE ProLiant Gen10  با استفاده از پردازنده های Intel® Xeon® Scalable توصیف می شود. حافظه سرور HPE برای سرورهای Gen10 نسبت به DIMM های مورد استفاده در سرورهای HPE نسل های قبلی از سرعت داده بالاتر ، تأخیر کم و بازده انرژی بیشتری پشتیبانی می کند. HPE SmartMemory همچنین هنگام استفاده در سرورهای HPE ، عملکردی برتر نسبت به حافظه های فاقد این قابلیت ارائه می دهد.
سرورهای HPE Gen10 با پردازنده های Intel Xeon همان تعداد اسلات DIMM را با سرورهای HPE Gen9 ارائه می دهند. اما ساختار واحد پردازش مرکزی (CPU) تغییر کرده است:

  • Gen10: شش کانال حافظه در هر CPU با حداکثر دو اسلات DIMM در هر کانال (12 اسلات DIMM در هر CPU).
  •  Gen9: چهار کانال حافظه در هر CPU با حداکثر سه اسلات DIMM در هر کانال (12 اسلات DIMM در هر CPU).

در صورت استفاده از همه کانالها ، این امر پهنای باند اسمی را 50٪ بهبود می بخشد. همراه با افزایش سرعت حافظه از 2400MT/s به  2933MT/s ، این پهنای باند اسمی را 81٪ بهبود می بخشد (بر اساس تست معیار عملکرد HPE ، مارس 2019).
علاوه بر توصیف این پیشرفت ها ، این مقاله سفید قوانین ، بهترین روش ها و استراتژی های بهینه سازی را که باید هنگام نصب HPE DDR4 DIMM در سرورهای HPE Gen10 استفاده شود ، مرور می کند.

دستورالعمل چیدمان رم برای HPE SmartMemory DIMMs

در این بخش دستورالعمل های عمومی برای چیدن صحیح DIMM های HPE SmartMemory در سرورهای HPE Gen10 را ارائه می دهیم.

ممکن است رم های HPE SmartMemory و HPE NVDIMM-Ns با هم ترکیب شوند. این ترکیب ممکن است عملکرد بهینه را ارائه ندهند. در صورت عدم پشتیبانی و یا نا متعادل بودن چیدمان ROM  دستگاه پیغامی در هنگام خودآزمایی نشان خواهد داد.

جدول زیر دستورالعمل های چیدن HPE SmartMemory DIMM ها را نشان میدهد. در سرورهای HPE Gen10 , دوازده اسلات DIMM در هر پردازنده وجود دارد.(به عنوان مثال ، سرورهای HPE ProLiant DL360 ، DL380 ، DL560 ، DL580 ، XL270d و ML350 Gen10)

راهنمای چیدمان رم در HPE DL380/DL360 DL580/560 Gen10 Server

همانطور که در جدول بالا نشان داده شده است. رم ها باید براساس تعداد کل DIMM های موجود در هر پردازنده نصب شود. مثلا:

  •  اگر برای هر پردازنده دو HPE SmartMemory DIMM موجود است.(مجموعا 4 مموری) باید در اسلات های DIMM 8 و 10 نصب شوند.
  •  اگر شش DIMM HPE SmartMemory در هر پردازنده در حال نصب است. باید در اسلات های   1 ، 3 ، 5 ، 8 ، 10 و 12 نصب شوند.

چیدمان یا پیکربندی های نامتعادل با یک ستاره مشخص شده اند. و ممکن است عملکرد بهینه ای نداشته باشند. به این دلیل که عملکرد حافظه در مقایسه با تنظیمات متعادل ممکن است متناقض باشد و کاهش یابد. اگرچه پیکربندی هشت DIMM متعادل است. اما 33٪ پهنای باند کمتری نسبت به چیدمان شش DIMM فراهم می کند. زیرا از همه کانال ها استفاده نمی کند.

چیدمان دیگر مانند پیکربندی 11-DIMM در برخی از مناطق پهنای باند بیشتر و در دیگر مناطق پهنای باند کمتری را فراهم می کند. برنامه هایی که وابستگی زیادی به توان عملیاتی دارند بیشتر تحت تأثیر پیکربندی نامتعادل قرار می گیرند. سایر برنامه که بیشتر به ظرفیت و کمتر به توان عملیاتی متکی هستند ، کمتر تحت تأثیر قرار می گیرند.

در صورتی که رم های شما در وضعیت نا متعادل میباشد. میتوانید از قسمت رم سرور HP نسبت به انتخاب مدل متناسب و خرید رم سرور اچ پی اقدام نمایید. توجه نمایید بالاترین توان عملیاتی در تعداد 6 رم و 12 رم به ازای هر پردازنده صورت میپذیرد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *