انتخاب رک مناسب سرور

اندازه رک سرور Pic1

انتخاب رک مناسب سرور و راهنمایی هایی برای انتخاب درست رک سرور دغدغه بسیاری از مشتریان گرامی می باشد. هنگام خرید یک سرور، تصمیم گیری بین گزینه های مختلف می تواند سخت باشد. تعداد زیادی ابعاد قفسه سرور وجود دارد که متناسب با روش‌های مختلف استفاده از سرورها می باشد. متأسفانه انتخاب رک برای مشاغل کوچک و مرکز داده در قالب های کوچک، متوسط و بزرگ ساده نیست.

درک تنها چند متغیر به شما این امکان را می دهد که در کمترین زمان یک خرید آموزشی انجام دهید. تا زمانی که عمق، ارتفاع و عرض مورد نیاز سرور و لوازم جانبی خود را بدانید، می‌توانید خریدی داشته باشید که نیازی به بازگرداندن آن ندارید. عوامل ثانویه مانند الزامات حرارتی و امنیت خوب است که به طور پیشرفته در مورد آنها فکر کنید، اما می توان آنها را بیشتر از خود قفسه دستکاری کرد.

ارتفاع رک سرور

ارتفاع رک سرور یکی از محبوب‌ترین روش‌های طبقه‌بندی رک است. مردم اغلب رک خود را با ارتفاع خاص خود برچسب گذاری می کنند، مانند “رک های سرور 42U” یا، بسیار غیررسمی تر، “رک های 7 فوت”.

“U” در “42U” مخفف “rack units” یا “U-space” است که برابر با 1.75 اینچ است. اگر برای دیتا سنتر رک انتخاب می کنید، ارتفاع استاندارد 48U یا در برخی موارد 42U است. دلیل تبدیل شدن آن به “استاندارد” این است که به اندازه کافی بزرگ است تا فضایی برای رشد ایجاد کند و به اندازه کافی کوچک است تا به راحتی به تجهیزات دسترسی پیدا کند. برای محفظه های رک، ممکن است با قفسه های 22U و 27U نیز مواجه شوید. در صنعت مرکز داده، شما این را یک “نیمه رک” استاندارد در نظر می گیرید.

بسیاری از افراد در تجارت زیرساخت رک اندازه های غیر استاندارد می سازند. این امر به ویژه برای قاب‌های قاب باز صادق است. به دلیل وزن سبک تر و تطبیق پذیری، قفسه های قاب باز می توانند تا ارتفاع 70U برسند. در همان زمان، آنها می توانند به اندازه 5U کوچک باشند. از طرف دیگر، محفظه های کابینت رک سرور می توانند 18U یا 37U غیر استاندارد باشند. هیچ ابعاد استاندارد رک سرور و اندازه استاندارد رک وجود ندارد.

اندازه رک سرور Pic2عمق رک

برخلاف ارتفاع، عمق رک سرور معمولاً بر حسب اینچ اندازه‌گیری می‌شود و تنوع در اندازه‌ها بسیار کمتر است. رک های سرور می توانند از 0 تا 50 اینچ عمق داشته باشند، اما معمولا در عمق های 24 و 48 اینچی دیده می شوند. یک رک 24 اینچی برای مسکن تجهیزات شبکه، تجهیزات AV، پچ پنل و غیره مناسب است.

عمق 100 سانتی متری که برای فریم های باز استاندارد است، با تمام سرورهای رکمونت Dell, IBM, HP،  و Cisco سازگار است. هر عمقی بیشتر از آن می تواند تجهیزات بزرگتری را در خود جای دهد یا فضای اضافی برای مدیریت کابل و سایر لوازم جانبی فراهم کند. حتی اگر یک قفسه با عمق زیاد دارید، ریل‌هایی با عمق نصب قابل تنظیم می‌توانند به یک سرور کوتاه‌تر کمک کنند تا کاملاً جا بیفتد.

اندازه رک سرور Pic3عرض رک

رایج ترین عرض داخلی قفسه استاندارد 19 اینچ است. بیشتر تجهیزات نصب شده روی قفسه، به ویژه سرورها، دارای عرض نصب 19 اینچ هستند که از یک سوراخ به سوراخ دیگر اندازه گیری می شود. بنابراین، قفسه باید 19 اینچ عرض داشته باشد تا بتواند با این فناوری مطابقت داشته باشد.

امروزه بسیاری از قفسه ها با عرض بیرونی 24 اینچ (60 سانتی متر) عرضه می شوند. عرض خارجی 24 اینچی به دلیل پنل کف استاندارد 48 اینچی در صنعت مرکز داده به خوبی کار می کند. پانل های کف مرکز داده معمولاً 24 اینچ در 24 اینچ هستند. بنابراین، یک قفسه استاندارد با عمق 48 اینچ و عرض 24 اینچ، تطبیق قفسه های خود را با فضای کف موجود بسیار آسان تر می کند. یک قفسه با عمق 24 اینچ نیز کارها را نسبتاً ساده نگه می‌دارد زیرا دقیقاً یک صفحه را اشغال می‌کند.

تعداد زیادی قفسه وجود دارد که دارای عرض نصب 19 اینچ و عرض خارجی 24 است. این اجازه می دهد تا فضایی در لبه برای مدیریت کابل ها، نصب PDU یا تجهیزات نظارتی و در عین حال بهینه سازی فضای کف وجود داشته باشد.

اندازه رک سرور Pic4رک 2 ستون یا 4 ستون

آخرین عنصری که هنگام بررسی اندازه رک سرور باید در نظر گرفت نوع رک است. قفسه های 2 پایه و قفسه های 4 پایه تفاوت ذاتی در عمق دارند.

یک قفسه 2 پایه از دو تیر تکیه گاه عمودی عمودی و یک قفسه 4 پایه از چهار تیر ساخته شده است. محدودیت‌های عمق نصب قفسه‌های 2 پایه به جای اینکه مجموعه دیگری از ستون‌ها مانع شوند، به ساخت و ساز بستگی دارد. با این حال، در بیشتر مواقع، قفسه‌های دو پایه برای فناوری‌های سبک‌تر یا لوازم جانبی که به عمق کمتری نیاز دارند، بهترین هستند. این شامل سوئیچ ها، پچ پنل ها، روترها و تجهیزات مخابراتی است.

از طرف دیگر، 4 قفسه پایه می توانند وزن بسیار بیشتری نسبت به 2 قفسه پایه حمل کنند زیرا ریل ها و قفسه ها در هر 4 پایه به هم متصل می شوند. از یک طرف، این به شما نیاز به عمق نصب بیشتری نسبت به 2 قفسه پایه می دهد، اما از نظر استحکام ساخته شده است.

حتی اگر قفسه‌های 2 پایه محدودیت‌های عمقی و وزنی سخت‌گیرانه دارند، می‌توانند به بلندی قفسه‌های مرکز داده استاندارد باشند. قفسه های 2 پایه حدود 24U و قفسه های با اندازه کامل حدود 45U ارتفاع دارند. دلیل دیگری که می توان آنها را کمی بلندتر از حد انتظار یافت این است که برخی از قفسه های 2 پایه را می توان به یک رک 4 پایه تبدیل کرد. با کیت کاستور، یک رک 2 پایه می تواند به راحتی به یک 4 پایه تبدیل شود.

کدام اندازه رک سرور برای من مناسب است؟

اکنون که همه عناصر مختلف را که اندازه رک سرور شما را تشکیل می‌دهند، بررسی کردیم. باید تنظیمات کلی و برنامه‌های خود را برای نصب در نظر بگیرید.

اگر در حال نصب یک قفسه برای خانه یا محل کار با تجهیزات محدود هستید. یک نیم رک ممکن است راه حلی باشد. مگر اینکه تجهیزات بسیار کوچکی داشته باشید. باید از یک قفسه 4 پستی استفاده کنید. زیرا برای نصب از جلو و عقب طراحی شده اند. علاوه بر این، نصب در یک رک سرور محصور و قفل‌شده، از تجهیزات شما در برابر دستکاری محافظت می‌کند. این توصیه می شود مگر اینکه تجهیزات را در یک اتاق قفل نگه دارید.

شاید شما در حال آماده شدن برای نصب رک خود در اتاق سرور یا مرکز داده هستید. بهتر است در صورتی که کسب و کار شما رشد کند و نیاز به تغییر داشته باشد، فضای مورد نیاز خود را بیش از حد برآورد کنید. در حال حاضر، فضای خالی را می توان با پانل های خالی پر کرد تا جریان هوای مناسب حفظ شود. مراکز داده باید تاکید بیشتری بر فضای اشغال شده داشته باشند. اگر قفسه های سرور را پیدا کنید که با ابعاد خاص پانل های کف شما مطابقت داشته باشد. سازماندهی و فرآیند نصب را بسیار ساده تر می کند.

صرف نظر از اینکه چه اندازه قفسه را برای شما مناسب است. همیشه ابتدا طرح بندی و محدودیت های خود را در نظر بگیرید. کارشناسان ما با سال ها تجربه در زمینه سرور اچ پی و قطعات سرور پاسخگوی سوالات شما در این زمینه و مشاوره رایگان جهت خریدی متناسب با نیاز کسب و کارتان میباشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *