خرابی باتری رید کنترلر سرور اچ پی G8

خازن (باتری) ریدکنترلر HP 5.4V FBWC Capacitor for G8 2

باتری رید کنترلر سرور نسل 8 محصول کمپانی HP از نوع FBWC وظیفه ی تامین برق مورد احتیاج را تا هنگام راه اندازی مجدد سرور برای پشتیبانی کردن اطلاعات رید کنترلر بر عهده دارد. این باتری پشتیبان کننده نسل 8 از نوع خازنی بوده و دارای ولتاژ 5.4 ولت میباشد. همچنین این باتری دارای رابط پین 6 میباشد. رید کنترلر این باتری H3C R390 Flexserver، P420، P421، B320i P822 میباشد. از سرورهای سازگار با این باتری میتوان به موارد زیر اشاره کرد. این باتری با داشتن ویژگی NVDIMM قادر به بازیابی اطلاعات بر روی فلش از راه DRAM میباشد.

DL385p، DL380p، DL380e، DL360p، DL360e، DL320e، DL160، ML350e، ML350p، ML310e، DL580، DL560، DL388p، DL388e

ما در این مقاله قصد داریم توضیحاتی تخصصی درباره  باتری رید کنترلر و اثرات خرابی این باتری و همچنین روش های جلوگیری از خرابی باتری را به شما ارائه دهیم.

لینک محصول: خازن (باتری) ریدکنترلر HP 5.4V FBWC Capacitor for G8

باتری رید کنترلر چیست؟

همانطور که احتمالا می دانید، رید کنترلر یک ویژگی ایمن سیستم است که به هاردهای موجود در آرایه دیسک اجازه می دهد بدون از کار انداختن سیستم، به کار خود ادامه دهند و جایگزین شوند. یک بافر در رید کنترلر تعبیه شده است. بافر به پردازنده می‌گوید که «نوشتن داده‌ها در دیسک» کامل شده است، بنابراین سیستم می‌داند که به پردازنده برگردد تا داده‌های بیشتری برای ارسال به دیسک‌ها دریافت کند. بافر کش، سرعت داده‌ها را از پردازنده به دیسک افزایش می‌دهد. و این بافر کش دارای باتری است تا داده‌ها را در بافر کش تا زمانی که روی درایوهای دیسک نوشته شود ایمن نگه دارد.

اگر برق قطع شود، باتری کنترلر اطلاعاتی را که در حافظه پنهان فرار (SRAM) هستند اما هنوز روی دیسک نوشته نشده اند، حفظ می کند. سرورها برای محافظت از داده های نوشته و خوانده نشده در هنگام قطع شدن برق از باتری برای انجام وظیفه نگهداری و ذخیره سازی مجازی استفاده میکنند. که هنگام روشن شدن دوباره سرور دیتا و اطلاعات موجود در حافظه پنهان را به درایو اصلی انتقال میدهند. باتری به گونه ای طراحی شده است که برای مدتی پشتیبان تهیه کند. به این نکته توجه داشته باشید که هنگامی که یک کنترلر RAID برای اولین بار در یک سرور نصب می شود، باتری آن ممکن است نیاز به شارژ داشته باشد. برای افرادی که به یکپارچگی داده بالا نیاز دارند باتری بسیار مهم است.

تاثیر خرابی باتری

باتری رید کنترلر این قابلیت را فعال میکند که به طور موقت داده ها را در حافظه کش نگه داشته تا زمانی که با موفقیت به دیسک بازگردانده شود. بنابراین، بدون حافظه نهان یا کش، کنترلر جریان داده را متوقف می کند تا زمانی که دیسک تأیید کند که برای دریافت داده های جدید آماده است و این روند انتقال داده را کند می کند. اکنون وظیفه باتری کش در اینجا این است که در صورت قطع برق، داده ها را در حافظه پنهان نگه می دارد یا از آن محافظت می کند. این باتری قادر است تا مدتی جریان برق را نگه دارد. بنابراین، بدون باتری پشتیبان، داده های موجود در حافظه پنهان برای همیشه از بین می روند و این می تواند منجر به خراب شدن داده ها شود.

هنگامی که خرابی باتری توسط کنترلر تشخیص داده شود، یک ویژگی محافظتی است. در واقع حافظه نهان را غیرفعال می کند، بنابراین از از دست رفتن داده ها جلوگیری می کند و وقتی غیرفعال می شود متوجه می شویم که از زمانی که کش غیرفعال شده است، عملیات IO روی سرور شروع به کند شدن می کند. و مطالعه‌ای روی یک محیط آزمایشگاهی انجام شد که در آن می‌توانیم با غیرفعال کردن حافظه نهان، تأثیر روی معیارهای عملکرد را تا 70٪ مشاهده کنیم.

چگونه از خرابی باتری کش کنترلر RAID جلوگیری کنیم؟

اغلب شاهد خرابی باتری کش به خصوص در سرورهای نسل قدیمی هستیم. نرم افزار مدیریت، در واقع نمی تواند ار قبل خرابی باتری را اعلام کنند، بنابراین ما درزمانی که آن را از دست میدهیم مطلع میشویم. باتری کش نسل 8 به دلیل استفاده از خازن مدت زیادی دوام می آورد، بنابراین برای همه سرورها توصیه می کنم به طور دوره ای وارد سرورها شوید تا بررسی سلامتی انجام دهید تا مطمئن شوید باتری (خازن) سالم بوده و حافظه نهان فعال است.

این نسل از باتری ها بدلیل اینکه از خازن در آنها استفاده شده است معمولا به دلیل گرما محیطی و یا تمام شدن طول عمر خازن خراب میشوند. بهتر است جهت طولانی شدن طول عمر باتری، سرور را در محیط خنک نگه داری نمایید.

در زمانی که این باتری انرژی خود را از دست داد و خراب شد، یک پیام هشدار در کنسول iLo  دریافت می کنید که نسبت به تعویض آن اقدام نمایید. هنگامی که به طور کلی خازن خراب می شود، داده های شما هرگز در معرض خطر قرار نمی گیرند و کش سرور غیر فعال میشود. از سوی دیگر، متوجه خواهید شد که عملکرد سیستم شما کاهش می یابد. هنگامی که باتری جدید در جای خود قرار گرفت، متوجه عملکرد سرور خود با سرعت بالای اولیه خود خواهید شد. توجه نمایید که سرور خود را همیشه با اخرین اپدیت های اچ پی بروز نگه دارید.

همچنین می توانیدهشدار ایمیل را از طریق SMTP پیکربندی کنید، یا بهتر است از یک راه حل نظارتی برای رفع این خطاها استفاده کنید.

در صورت خرابی خارن کش سرور جی 8 میتوانید با کارشناسان فنی و فروش ما تماس حاصل فرمایید. جهت تعویض و نصب خازن جدید شما را بدون هزینه راهنمایی خواهیم نمود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *