روش تشخیص اصالت محصولات اچ پی ، اورجینال یا OEM !

روش تشخیص اصالت محصولات اچ پی ، اورجینال یا OEM !

تشخیص اصالت محصولات اچ پی این روز ها دغدغه بسیاری از کاربران این کمپانی شده است. شرکت HP برای این که کاربرانش بتوانند اورجینال یا OEM بودن محصولاتش را تشخیص دهند سیستمی را طراحی کرده است. این سیستم به نوعی یک اهراز هویت دو مرحله ای می باشد. این اقدام کمپانی HP جهت جلوگیری از جعل برچسب های امنیتی ایجاد شده است. با این حال شرکت هایی که محصولات تقلبی مثل رم و هارد سرور اچ پی تولید میکنند شروع به طراحی هولوگرام های فیک کرده اند. خوشبختانه کمپانی اچ پی از محصولات گران قیمت و باکیفیت استفاده میکند. به همین دلیل امکان کپی برداری و سوء استفاده برخی افراد سود جو بسیار محدود شده است.

برچسب های هولوگرامی HP در کدام قسمت از قطعات قرار میگیرند؟

محل قرارگیری این بر چسب ها در هر قطعه متفاوت است.  هم اکنون با ذکر چند نمونه  به محل درج برچسب های اچ پی میپردازیم.  ضمن اینکه کمپانی  HP برای تایید اعتبار محصولاتش  اپلیکیشنی تحت عنوان HPE Validate  طراحی کرده است.  شما میتوانید این اپلیکیشن را در تلفن همراه خود نصب کرده و بارکد سه بعدی بالای برچسب را جهت  تشخیص اصالت محصولات اچ پی  اسکن کنید. البته ممکن هست حتی این سریال را از روی قطعه اورجینال کپی و روی قطعه OEM درج نمایند.

محل درج برچسب هولوگرامی در هیت سینک پردازنده سرور :

 کیت های هیت سینک را می توان از طریق برچسب چسبانده شده بروی هیت سینک تایید کرد. با توجه به تصویر و مشاهده برچسب میتوانید به اورجینال یا OEM بودن این قطعه پی ببرید. البته هیتسینک با توجه به اینکه این قطعه فلزی و متشکل از آلیاز آلومینیوم و مس میباشد، پس اورجینال و OEM بودن آن تاثیری در کارایی آن ندارد. این موضوع در قیمت آن تاثیر گذار خواهد بود.

بررسی HP Hologram Lable برچسب هولوگرام اچ پی 8

محل درج برچسب هولوگرامی در رم سرور HP :

لیبل های امنیتی  معمولا در سمت راست  برچسبی که در آن مشخصات  رم ذکر شده مشاهده میشوند. در برخی موارد این لیبل در پشت رم میباشد. توجه نمایید که تشخیص اورجینال بودن مموری از راه های دیگری نیز ممکن میباشد که در مقالات دیگر به آنها خواهیم پرداخت.

بررسی HP Hologram Lable برچسب هولوگرام اچ پی 7

محل درج برچسب هولوگرامی در هارد سرور:

در هارد سرور اغلب بر روی لبه لیبل مشخصات هارد چسبانده شده است. در برخی هارد ها به صورت عمودی و برخی افقی همچنین در برخی در بالا و یا در پایین لیبل مشخصات درج شده است.

بررسی HP Hologram Lable برچسب هولوگرام اچ پی 6

بررسی هولوگرام های اچ پی بر اساس سال تولید

بررسی هولوگرام اچ پی از سپتامبر 2021 

جدیدترین هولوگرامی که تا به نگارش این مقاله جهت تشخیص اصالت محصولات اچ پی  ارائه شده هولوگرامی است که در تصویر مشاهده میکنید .این هولوگرام از سپتامبر 2021 وارد بازار شد. در این لیبل ها با دو روش زیر میتوان اورجینال بودن محصول مورد نظر را ارزیابی کرد:

1. نوار امنیتی سمت راست دارای آرم های HPE  و متن شرکت Hewlett Packard Enterprise باشد.

2. در نظر داشته باشید که در این مدل در زوایای خاصی، لوگوی HPE به صورت ستاره باران سبز ظاهر می‌شود.

بررسی HP Hologram Lable برچسب های هولوگرام اچ پی 1
بررسی HP Hologram Lable برچسب های هولوگرام اچ پی 2

بررسی هولوگرام ارائه شده از آپریل 2019

جهت تشخیص  اورجینال یا OEM بودن محصولات اچ پی  در این مدل از لیبل ها باید به دو روش زیر عمل کنید:

1.به نوار امنیتی که مانند یک سکه میباشد خوب دقت کنید, این نوار ها باید به طور متناوب بین لوگوی HPE به یک سکه با علامت (✓) چرخانده شود.

2. اگر سکه های نصفه یا  (دایره های ناقص) مشاهده کردید مشکلی نیست ، اما باید به طور متناوب بین لوگوی  HPE و علامت (✓) تغییر کرده و حتما به رنگ سبز روشن باشند.

** بسیاری از لیبل های OEM که بر روی هارد و رم های غیر اچ پی چسبانده شده از این نوع می باشد. پس در هنگام خرید از فرد متخصص کمک بخواهید.

هم اکنون میپردازیم  به معرفی هولوگرام های قدیمی تر که از نوامبر 2016 ارائه گردید

در این مدل از هولوگرام هنگامی که شما قصد دارید اقدام به تشخیص اصالت محصولات اچ پی نمایید باید به دو روش عمل کنید:

1. برچسب را به بالا و پایین بچرخانید تا “HPE” و “Hewlett Packard Enterprise” در جهت مخالف به داخل و خارج حرکت کنند.

2. و همینطور برچسب را به چپ و راست بچرخانید تا “HPE” و “Hewlett Packard Enterprise” به صورت افقی و در جهت مخالف به حرکت درآیند.

بررسی HP Hologram Lable برچسب های هولوگرام اچ پی 3
بررسی HP Hologram Lable برچسب های هولوگرام اچ پی 4

برچسبی که در این قسمت مشاهده میکنید از سال 2015 به بازار عرضه شد

برای تشخیص اورجینال یا OEM  بودن محصولات  اچ پی میتوانید به دو روش زیر عمل کنید:
1. برچسب موردنظر را به بالا و پایین بچرخانید تا ok و ✓ در جهت مخالف یکدیگر به داخل و خارج حرکت کنند.
2. همچنین برچسب را به سمت چپ و راست بچرخانید تا ok و ✓ در همان سمت در اطراف لوگوی مرکزی حرکت کنند.

لیبل های هولوگرامی که در ژوئن 2011 ارائه شد.

در هولوگرام های قدیمی نیز روش تشخیص به دو صورت امکان پذیر است .جهت تشخیص اصالت محصولات اچ پی  در این مدل باید به روش های زیر عمل کنید.

1. همانطور که مشاهده میکنید نوار امنیتی دارای مدال های هولوگرافی است که از HP به ✔ و به OK تغییر می کند در نتیجه شفاف شده و محو می شود. جوهر این هولوگرافیک ها به رنگ سبز روشن می باشد.

2.  اینکه مدال های نصفه یا به شکل (دایره های ناقص) باشند اشکالی ندارد، اما دقت کنید که همچنان بین سه تصویر متناوب باشند و رنگ هر کدام باید سبز روشن باشند.

3. همچنین مستطیل چوچکی در سمت چپ قسمت امنیتی وجود دارد که مقدار خیلی کمی در نور برجسته میباید. این قسمت بسیار کوچک در نور آفتاب و مهتاب تغییر رنگ میدهد. بین رنگ سبز پسته ای و صورتی روشن تغییر میکند.

بررسی HP Hologram Lable برچسب های هولوگرام اچ پی 5

چگونه میتوان فهمید برچسب هولوگرامی دستکاری شده ؟

همانطور که در تصویر مشخص است, برچسب هایی که دستکاری شده یا برداشته شده اند به برچسب اصلی آسیب می رسانند و اثراتی از آن باقی می ماند.

بررسی HP Hologram Lable برچسب هولوگرام اچ پی 10

 برچسب های هولوگرامی  را نمی توان به طور کامل حذف کرد.دقت کنید که هر برچسبی که دارای پارگی هرچند جزئی هم باشد قبلا دستکاری شده.

بررسی HP Hologram Lable برچسب هولوگرام اچ پی 12

 نمونه ای دیگر از برچسبی که دستکاری شده و آسیب  جدی دیده است  .

بررسی HP Hologram Lable برچسب هولوگرام اچ پی 11

برچسبی که مشاهده میکنید دستکاری شده و اثرات دستکاری به طور واضح  در آن مشخص است.

بررسی HP Hologram Lable برچسب هولوگرام اچ پی 13

آیا سرور هم تقلبی دارد؟

خیر، سرور چیزی به نام اورجینال و یا OEM ندارد. فقط یوزد و یا نو بودن آن مطرح میباشد. توجه نمایید OEM بودن در قطعاتی مانند رم، هارد، کارت شبکه، هیت سینک و فن مرسوم میباشد.

گاهی به طور مثال هارد سیگیت را که خود تولید کننده هاردهای اچ پی میباشد را تغییر لیبل میدهند و شبیه هارد اصلی اچ پی میکنند . و گاهی هم هاردهای بدون نام و کیفیت پایین را شبیه هارد اصلی اچ پی میکنند. با توجه به اینکه هاردها محل ذخیره اطلاعات مهم سازمان ها و ارگان ها میباشد، در خرید آن دقت لازم را نمایید.

در بحث مموری ها روش های زیادی برای چک کردن اورجینال بودن وجود دارد. یکی از موارد همان لیبل اچ پی میباشد و مورد دوم HP Smart Memory میباشد. که در مقالات به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت

برای خرید انواع مدل های سرور HP میتوانید به بخش مربوطه مراجعه و نسبت به مقایسه و خرید اقدام نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *