تاریخچه شرکت HP

تاریخچه شرکت HPE

شرکت HP یا Hewlett Packard یک شرکت آمریکایی بوده که زمینه فعالیت آن IT می باشد. بنیانگذاران این شرکت مطرح دیوید پاکارد و ویلیام ردینگتون هیولت هستند که هر دو مهندس برق می باشند. کمپانی HPE در زمینه تولید سرور HP و تجهیزات الکترونیکی فعالیت میکند و در بیش از 170 کشور نمایندگی دارد.

تاریخچه کمپانی HP

در سال 1934 بیل و دیو باهم دوست شده و شروع کار این دو دوست در سال 1938 بوده است. که شروع به کار پاره وقت در یک گاراژ اجاره ای با سرمایه در گردش 538 دلاری (ایالات متحده) می کنند که شامل پول نقد و یک دستگاه مته مستعمل است.

در سال 1939 بیل و دیو شراکت خود را در 1 ژانویه رسمی می کنند. آنها برای تصمیم گیری در مورد نام شرکت یک سکه را برمی گردانند. در سال 1989 محل تولد شرکت ( گاراژ اجاره ای بیل و دیو ) به عنوان یک نقطه عطف تاریخی کالیفرنیا برای جشن گرفتن 50 سالگرد HP اختصاص داده شده است.

در سال 2005، HP بازسازی خود را از ملکی که شرکت در آن تأسیس شده است یعنی گاراژ HP تکمیل می کند. این پروژه خانه اصلی، سوله و گاراژ در خیابان آدیسون 367، پالو آلتو را به شرایطی که در سال 1939 بود، زمانی که بنیانگذاران شراکت افسانه ای هیولت پاکارد را تأسیس کردند، بازمی گرداند. اتمام پروژه با بریدن روبان در 6 دسامبر جشن گرفته شد. در 20 آوریل 2007، محل تأسیس HP ( گاراژ، خانه و سوله مشهور HP ) در فهرست ملی مکان‌های تاریخی ثبت شده است.

تاریخچه شرکت HPE

این شرکت در سال 2010 با داشتن بیش از 300 هزار کارمند در کل دنیا درآمدی نزدیک به 130 میلیارد دلار را کسب کرده است. و یازدهمین شرکت بزرگ از فهرست 500 شرکت سود آور آمریکا میباشد.

گسترش برند HP

HP از گاراژ به ساختمان های اجاره ای در پالو آلتو  در 1940 نقل مکان می کند. HP در 18 آگوست 1947 ثبت شد. دیو به عنوان رئیس، بیل معاون رئیس جمهور معرفی شد. دهه 1950 زمان رشد فوق العاده ای برای HP و شهر پالو آلتو بود. جمعیت شهر در طول این دهه بیش از دو برابر شد. و پالو آلتو در راه تبدیل شدن به مرکز فناوری پیشرفته امروزی بود. HP IPO خود را در 6 نوامبر 1957 برگزار می کند و سهام آن به قیمت 16 دلار (ایالات متحده) به فروش می رسد. IPO به دو دلیل کمک به برنامه ریزی املاک برای بنیانگذاران آن و فعال کردن کارمندان برای مشارکت در شرکت صادر شد.

شرکت F. L. Moseley که تولید کننده ضبط کننده های گرافیکی با کیفیت بالا بوده در 1958 توسط HP خریداری شد. HP جهانی می شود و یک سازمان بازاریابی در ژنو و یک کارخانه تولیدی در بوبلینگن آلمان در 1959 ایجاد می کند. HP برای اولین بار در 17 مارس 1961 در بورس اوراق بهادار نیویورک عرضه شد. HP در 1961 از طریق خرید شرکت Sanborn وارد عرصه پزشکی می شود. تجهیزات پزشکی قبل از جدا شدن در سال 2000 به منبع درآمد قابل توجهی برای HP تبدیل خواهند شد.

HP در 1962 با رتبه ۴۶۰ به لیست Fortune 500 وارد می شود. HP در 1963 با ایجاد اولین سرمایه گذاری مشترک خود، Yokogawa-Hewlett-Packard (YHP) در توکیو وارد بازار آسیا می شود. 25 سالگی خود را جشن می گیرد. دیو پاکارد در 1964 به عنوان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره انتخاب شد. بیل هیولت به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد. در 1969 بیل هیولت مدیرعامل می شود و در غیاب دیو، HP را اداره می کند. HP در 1975 تبدیل به یک شرکت جهانی می شود.

تولد سیلیکون ولی

در دهه 1970، روزنامه نگاران شروع به استفاده از اصطلاح “سیلیکون ولی” برای توصیف شرکت های الکترونیکی بی شماری کردند که در شهرستان سانتا کلارا در حال گسترش بودند. سیلیکون ولی به یک جامعه متمایز تبدیل شد که پالو آلتو و HP در مرکز آن قرار داشتند.

دفتر نمایندگی هیولت پاکارد در چین

در 1978 بیل به عنوان مدیرعامل بازنشسته می شود و جان یانگ جانشین او می شود. محصولات HP در 1981 با افتتاح دفتر نمایندگی هیولت پاکارد در چین در دسترس قرار می گیرند.

در 1985 چین به سمت فناوری پیشرفته رفت. و اولین سرمایه گذاری مشترک فناوری پیشرفته در چین، تاسیس شد. در 1987 بیل هیولت به عنوان نایب رئیس هیئت مدیره HP بازنشسته شد و به عنوان مدیر بازنشسته معرفی شد. در 1993 دیو پاکارد به عنوان رئیس هیئت مدیره بازنشسته شد. لو پلات به جای او انتخاب می شود. این کمپانی 10 میلیون چاپگر HP LaserJet خود را در 1993 عرضه می کند.

دیو پاکارد در سن 83 سالگی در 1996 درگذشت. اچ پی اسپین آف Agilent Technologies را اعلام می کند که شامل اندازه گیری، قطعات، تجزیه و تحلیل شیمیایی و کسب و کارهای پزشکی قبلی HP است. IPO Agilent بزرگترین در تاریخ سیلیکون ولی تا به امروز است. این واگذاری در سال 2000 به پایان رسید. بیل هیولت در سن 87 سالگی در 2001 درگذشت. خدمات HP در 2001 برای ارائه مشاوره، برون سپاری، پشتیبانی و استقرار راه حل راه اندازی شد.

HP Labs با ایجاد یک رابطه فنی با IndigoN.V شرکت را به سمت کسب و کار نشر دیجیتال هدایت می کند. دستگاه‌های پرس Indigo، فناوری موسوم به الکتروفتوگرافی مایع (LEP) را ارائه می‌کنند. که تصویربرداری لیزری دیجیتال، ذرات جوهر بسیار کوچک و سیستم انتقال مایع را برای تولید چاپ‌هایی با کیفیت افست offset ترکیب می‌کند.

HP و Compaq در 2002 ادغام شدند. این شرکت جدید به بیش از یک میلیارد مشتری در 162 کشور خدمات می دهد. نماد سهام HP به HPQ تغییر یافته است تا ترکیب شرکت ها را منعکس کند. در ماه آوریل 2005، HP خدمات آنلاین عکس Snapfish را خریداری کرد. و 10 میلیون سرور HP ProLiant خود را در ماه ژوئن عرضه می کند. اولین سرورهای ProLiant مبتنی بر پردازنده x86 در سال 1993 توسط Compaq عرضه شد. HP تا این تاریخ 35 فصل متوالی، رتبه 1 را برای محموله های سرور x86 در سراسر جهان داشت. اچ پی Scitex Vision را که یک رهبر بازار در چاپگرهای فرمت عریض و فوق عریض برای تابلوها و کاربردهای صنعتی مانند بیلبوردها، بنرها، تبلیغات خیابانی و بسته بندی است، خریداری می کند.

شکل گیری گروه کمپانی

100 میلیون چاپگر لیزری خود را در 2006 عرضه می کند. HP اولین چاپگر لیزری خود را در سال 1984 عرضه کرد. در 26 آگوست 2008، اچ‌پی شرکت سیستم‌های داده الکترونیکی (EDS)، یک شرکت خدمات فناوری چند میلیاردی را خریداری کرد. این خرید، از نظر ارزش، بزرگترین خرید در بخش خدمات فناوری اطلاعات و دومین خرید بزرگ در صنعت فناوری است. اچ پی 3Com Corporation را در 2009 خریداری می کند. که ارائه دهنده پیشرو در زمینه سوئیچینگ شبکه، مسیریابی و راه حل های امنیتی است. استراتژی HP مبتنی بر همگرایی سرورها، ذخیره سازی، شبکه، مدیریت، امکانات و خدمات است. اچ پی ArcSight، یک شرکت مدیریت امنیت و انطباق را در 2010 خریداری می کند.

در 2010 این کمپانی، 3PARکه ارائه دهنده پیشرو ذخیره سازی بوده را خریداری می کند. همچنین با خرید Fortify Software، یک شرکت تضمین امنیت نرم افزار موافقت می کند. در 18 آگوست 2011، اچ پی خرید Autonomy Corporation plc، یک شرکت نرم افزاری زیرساخت جهانی برای این شرکت را اعلام کرد. در 22 سپتامبر 2011، هیئت مدیره HP، مگ ویتمن را به عنوان رئیس و مدیر اجرایی منصوب می کند.

شرکت هیولت پاکارد هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس خود را در 2014 جشن می گیرد. شرکت هیولت پاکارد قصد دارد به دو شرکت سهامی عام فورچون 50 جدا شود. Hewlett Packard Enterprise از زیرساخت‌های فناوری سازمانی، نرم‌افزار و خدمات HP تشکیل می‌شود. در حالی که HP Inc شامل سیستم‌های شخصی و مشاغل چاپ HP خواهد بود و آرم فعلی را حفظ خواهد کرد. HP در 2015 شرکت Aruba Networks، ارائه‌دهنده پیشرو نرم‌افزار تحرک و سخت‌افزار WLAN را برای دستیابی به رهبری در بازار رو به رشد شبکه‌های دانشگاهی خریداری می‌کند.

شرکت Hewlett Packard Enterprise یک شرکت پیشرو در صنعت نرم افزار، زیرساخت، خدمات و ابر است. این شرکت به‌عنوان یک رهبر فناوری که راه‌حل‌های فناوری اطلاعات را از طریق چهار حوزه حیاتی به مشتریان ارائه می‌کند، به آینده نگاه می‌کند.

  1. تبدیل به یک زیرساخت ترکیبی
  2. محافظت از شرکت دیجیتال
  3. توانمندسازی بهره‌وری در محل کار
  4. توانمندسازی یک سازمان مبتنی بر داده‌ها

  مدیریت کمپانی

سال 1940 بیل و دیو تصمیم می گیرند که همه کارمندان در موفقیت HP سهیم باشند. آن‌ها پاداش‌های کریسمس ۵ دلاری (ایالات متحده) صادر می‌کنند و پاداش‌های تولید را می‌پذیرند، و پایه‌ای را برای برنامه مشارکت در سود شرکت ایجاد می‌کنند. بیل تا سال 1947 به عنوان افسر ارتش ایالات متحده خدمت می کند. دیو در حالی که بیل رفته است، شرکت جوان را اداره می کند. در سال 1942 HP یک طرح بیمه درمانی پیشگام برای همه کارکنان ایجاد می کند. ساخت اولین ساختمان متعلق به HP در همین سال آغاز می شود. پلان طبقه باز آن که برای تطبیق پذیری طراحی شده است. تأثیر شگفت انگیزی از برانگیختن خلاقیت دارد.

در سال 1957 همه کارمندان در تمام سطوح با شش ماه خدمت، کمک هزینه سهام HP دریافت می کنند و واجد شرایط برنامه اختیار سهام می شوند. HP اهداف شرکتی خود را برای قدرت بخشیدن به تصمیم گیری غیرمتمرکز معرفی می کند. این اصول شامل هفت دسته سود، مشتریان، زمینه های مورد علاقه، رشد، افراد، مدیریت و شهروندی است که به تمایز HP از سبک مدیریت از بالا به پایین اکثر شرکت ها کمک می کند و به عنوان پایه ای برای HP Way عمل می کند. HP شروع به تولید در اولین ساختمان خود در پارک تحقیقاتی استنفورد در پالو آلتو کرد. سایت جدید به گونه ای نوآورانه طراحی شده است تا خلاقیت و راحتی کارکنان را به حداکثر برساند.

استراتژی های مدیریتی

در سال 1958 HP یک ساختار تقسیمی ایجاد می کند که هر گروه محصول به یک سازمان خودپایدار تبدیل می شود که مسئول توسعه، تولید و بازاریابی محصولات خود است. همچنین دیو پاکارد “قوانین ساده” را در آماده سازی برای کنوانسیون مدیریت سالانه شرکت تایپ کرد. این قوانین که در پرونده مکاتبات دیو کشف شده است، فلسفه کار و زندگی او را نشان می دهد.

اچ پی اولین شرکتی در ایالات متحده در سال 1973 است که زمان انعطاف پذیری را ایجاد کرده است که به کارمندان اجازه می دهد زمان بیشتری را برای خانواده، اوقات فراغت یا تجارت شخصی داشته باشند. بیل و دیو این را به یک تمرین تبدیل کردند که مرتباً از فضای کاری کارمندان بازدید کنند. این رویکرد تعاملی به عنوان «مدیریت با قدم زدن در اطراف» شناخته شد. HP همیشه تعامل باز بین کارمندان را به عنوان راهی برای تقویت نوآوری تشویق کرده است.

سال 1982 Yokogawa-Hewlett-Packard برنده جایزه معتبر دمینگ برای کیفیت شد. HP یکی از اولین شرکت ها در سال 1994 است که کار از راه دور را تشویق می کند و برای افزایش رضایت شغلی، کاهش استرس و بهبود حفظ کارمندان طراحی شده است. دیو پاکارد کتاب خود را با عنوان  چگونه بیل هیولت و من شرکت خود را ساختیم، در سال 1995 منتشر میکند. HP اولین شرکت فناوری اطلاعات است که اطلاعات مربوط به انتشار گازهای گلخانه ای مرتبط با تولید محصولات خود را با انتشار آلاینده های منتسب به تامین کنندگان ردیف اول خود در 2008 منتشر می کند. این گزارش بخشی از تلاش HP برای ارتقای مسئولیت زنجیره تامین است.

خدمات اجتماعی کمپانی

HP اولین کمک خیریه خود را سال 1940 ثبت کرد. 5 دلار (ایالات متحده) به خیریه های محلی کمک کرد. دیو به هیئت مدرسه پالو آلتو در 1984 می‌پیوندد و تعهد HP را به یک شهروند شرکتی خوب نشان می‌دهد. بنیاد خصوصی دیوید و لوسیل پاکارد در 1964 ایجاد شد. بنیاد خصوصی ویلیام و فلورا هیولت در 1968 تشکیل شده است. دیو پاکارد به عنوان معاون وزیر دفاع ایالات متحده منصوب شد و از سال 1969 تا 1972 خدمت کرد. بنیاد شرکت هیولت پاکارد در 1979 تأسیس شد. HP برنامه بازیافت سخت افزار خود را در 1987 آغاز می کند.

برنامه بازیافت توسط کمپانی

HP یک برنامه بازیافت را برای کارتریج های چاپ لیزری HP خود در 1991 آغاز می کند. 10 میلیون کارتریج پرینتر لیزری خود را در 1996 بازیافت می کند. برنامه بازیافت HP در 1997 گسترش یافته و شامل کارتریج های جوهر افشان HP می شود. HP به هدف خود یعنی بازیافت یک میلیارد پوند لوازم الکترونیکی در 2007 دست یافته است. امسال بیستمین سالگرد شروع برنامه های بازیافت HP است که اکنون در بیش از 40 کشور، منطقه و منطقه فعالیت می کند. HP در تلاش های زیست محیطی خود به چندین نقطه عطف در 2010 دست یافته است. از جمله تولید بیش از 1 میلیارد کارتریج جوهر ساخته شده با پلاستیک بازیافتی و اولین چاپگر بدون PVC در کره زمین.

HP برنامه ای را برای بازیافت لوازم الکترونیکی رایگان برای همه برندهای لوازم الکترونیکی اداری در فروشگاه های Staples در سراسر کشور ارائه می دهد. صرف نظر از اینکه محصولات از کجا خریداری شده اند. HP یک فرآیند کاملاً بسته را برای بازیافت پلاستیک های مشتق شده از کارتریج های جوهر HP اضافه می کند. در پایان سال 2014 بیش از 75 درصد از کارتریج های جوهر HP ارسال شده حاوی 20 درصد پلاستیک بازیافتی است.

لیزر جت ها

در مهم‌ترین مهندسی مجدد چاپ لیزری از زمان معرفی اولین LaserJet در سال 1984، HP سری جدیدی از پرینترهای لیزری جت را معرفی می‌کند. که بر اساس آخرین فرمولاسیون تونر ساخته شده‌اند. کارتریج‌های تونر اصلی HP با JetIntelligence. لیزر جت های جدید تا 53 درصد انرژی کمتری مصرف می کنند. و تا 40 درصد فضای کمتری اشغال می کنند. و در کسری از زمان بیدار می شوند، چاپ می کنند و دورو می شوند. 100 میلیون چاپگر لیزری را در 2006 به بازار عرضه کرد.

 تفاوت HP و HPE

تفاوت HP و HPE تنها در محصولاتی است که این دو کمپانی تولید میکنند. محصولاتی که توسط HPE تولید میشوند شامل سرور های HP از جمله (سری DL-ML-BL که به صورت رک مونت و تاور هستند) و تجهیزات ذخیره سازی همانند NAS Storage و SAN Storage ها و محصولات زیرساختی شبکه میباشند. اما محصولاتی که در شرکت HP تولید میشوند شامل محصولاتی با مصارف خانگی و یا مناسب کسب و کارهای کوچک مانند پرینتر و لپ تاپ می باشند.

هر یک از بخش های  HP و HPE دارای مدیرعامل مختص به خود بوده  و سیاست های مختلفی در راستای رسیدن به  اهداف خود تعریف کرده اند. ولی در نهایت  هر دو آنها متعلق به ویلیام ردینگتون هیولت و دیوید پاکارد (Hewlett Packard) میباشند.

محصولات کمپانی

HP از آغاز در سال 1939 مترادف با نوآوری بوده است. از نمونه اولیه نوسان ساز صوتی Bill Hewlett گرفته تا رایانه های شخصی مصرف کننده نوآورانه HP از محصولات این برند میباشد.

تاریجچه اولین سرور شرکت HP

شرکت HP در دهه هفتاد میلادی اولین سرور به نام HP 3000 را به بازار عرضه کرد. اماخیلی  مورد استقبال قرار نگرفت و این سرور خیلی زود از بازار حذف شد. در یک و نیم دهه بعد در سال 1984 این شرکت چاپگرهای خود را وارد بازار کرد که موفقیت خوبی را برای آن ها به همراه داشت. گاراژ کوچکی که هیولت و پاکارد در آن اولین محصول خود را تولید کردند به عنوان محل تولد سیلیکون ولی شناخته می‌شود.

با خرید شرکت Compaq در سال 2002 قدرت خوبی در عرصه لوازم الکترونیکی به دست آورد. شرکت HP مجموعه ای گسترده از تجهیزات الکترونیکی را در قالب ماشین های اداری، لوازم صوتی و تصویری، سرورها و نیز برخی از تجهیزات خاص ارتباطی به بازار عرضه کرده است. در سال 2015 این کمپانی به دو قسمت HP و HPE تقسیم شد.

نحوه خرید و مشاهده محصولات شرکت آوش افزار

در صورتی که تمایل به مشاهده انواع محصولات شرکت HP از قبیل رم سرور، پردازنده سرور، هارد سرور، سرور HP را دارید. میتوانید به لینک های درج شده در متن مراجعه فرمائید. تا از مدل های مختلف محصولات دیدن کرده و به مقایسه پرداخته و خریدی متناسب با نیازتان داشته باشید. لازم به ذکر است که شما میتوانید جهت استعلام قیمت محصولات و دریافت مشاوره تخصصی با ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *